JPMorgan’dan Tüm Yatırımcılara Borsa Uyarısı!

JPMorgan’ın küresel hisse stratejisti, yatırımcıların en çok kazandıran hisse senetlerine yönelik aşırı talebin ani bir düzeltme riskini artırdığı konusunda uyarıyor.

YATIRIM PORTFÖYLERİNDE RİSKLER GÖZDEN GEÇİRİLMELİ

Banka stratejisti Dubravko Lakos-Bujas, yatırımcıları, momentum ticaretindeki duraksamaların ardından “yanlış tarafta sıkışıp kalma” riski konusunda uyarıyor. Lakos-Bujas, yatırımcıların risk yönetimine daha fazla odaklanmaları gerektiğini vurgulayarak varlıklarını çeşitlendirmeleri gerektiğini belirtiyor.

ANI DÜZELTMELER BEKLENTİDE

Düzeltmenin ani bir şekilde gerçekleşebileceğini savunan Lakos-Bujas, bunu, “Bir büyük fon pozisyonlarını azaltmaya başladığında, ikinci bir fon bu durumu öğrenir ve yeniden pozisyon almayı denediğinde, üçüncü fon bu duruma hazırlıksız yakalanır. Sonuç olarak, çok daha büyük bir momentum çözülmesi yaşanabilir” şeklinde açıklıyor.

SP500 ENDEKSİNDE YÜKSELİŞ SÜRÜYOR

Lakos-Bujas’ın uyarısı, S&P 500 endeksinin ilk çeyrekte yaklaşık %10’luk bir getiri sağlamaya devam ettiği bir dönemde geldi. Güçlü şirket bilançoları, yapay zeka teknolojisinin heyecanı ve ABD ekonomisinin resesyon işaretleri göstermemesi, bu rallinin devam etmesinde etkili oldu. JPMorgan stratejistine göre, 2023’ün ardından Tesla ve Apple gibi hisse senetlerinde yaşanan düşüşler, belirli hisselerde birikme sonrası olası senaryoları gösteriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x